Bursa'da gezilecek yerler

Bursa Gezilecek Görülecek Yerler

Tatil döneminin başlamasıyla birlikte insanlar genellikle tatil yörelerine hareket etmeye başladılar bile. Fakat maddi imkanları tatil yörelerine gitmek için yeterli olmayan bireyler, aileler tatil ihtiyaçlarını karşılamak, kafalarını dağıtmak amacıyla eşlerinin, dostlarının, akrabalarının olduğu şehirlere gezme amacıyla gitmektedir. Gezme amacıyla gidilecek şehirlerden birisi Bursa olduğu için bu yazımızda Bursa gezilecek görülecek yerler konusunu ele alacağız.

Bursa gezilecek görülecek yerler listemizin başında KOZAHAN geliyor. Kozahan tarihi dokusuyla şehrin merkezinde yer almakta ve ulaşım bakımından hiçbir sıkıntısı bulunmadığı için kolaylıkla ziyaret edilebilmektedir. Bursa’da yaşayanların çarşıya çıktıklarında uğrak yerleri olan Kozahan’da çay içmek bile insanı çok farklı duygulara itebilmektedir.

Bursa gezilecek görülecek yerler listemizde yer alan bir diğer yer ise Cumalıkız adıyla bilinen köydür. İlk olarak Kanal D adlı kanalda yayınlanmaya başlayan Kınalı Kar isimli diziyle ünlenen köy özellikle hafta sonları şehir içinden ve şehir dışından birçok kişiye ev sahipliği yapan Bursa’nın güzide yerleri arasında yer almaktadır. Cumalıkızık köyünde meşhur ayran ve gözleme ikilisini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bursa gezilecek görülecek yerler listemizde yer alan saltanat kapısı ise yakın geçmiş yıllarda restore edilmiş nadir eserlerden birisidir. Saltanat Kapısı olarak adlandırılan yer Tophane’de bulunmaktadır ve kaynaklara göre Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı yer olarak bilinmektedir. Saltanat Kapısı’nı ziyaret ettiğinizde mutlaka ortamın mistik havasını hissedeceksiniz.

Yeşil Türbe Bursa gezilecek görülecek yerler listemizde zirveyi zorlamaktadır. Yeşil Türbe olarak adlandırılan yapıyı gördüğünüzde üzerindeki çinilerin aslında Turkuaz rengine sahip olduğuna şahit olacaksınız. Üzerindeki çiniler İznik Çini sanatını en güzel şekilde yansıtmaktadır. Yeşil Türbe’yi ziyaret ettiğinizde eski Bursayla daha çok iç içe olduğunuzu hissedeceksiniz.

Saltanat Kapısı’nın yer aldığı alan olarak bilinen Tophane başlı başına gezilecek görülecek yerler arasında yer almaktadır. Konum olarak çok yüksek olması sebebiyle Bursa’yı tepeden en güzel şekilde gören yerlerin başında gelmektedir. Tophane’nin hemen girişinde Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yer alması ise mistik anlamda farklı duyguların yaşanmasına neden olmaktadır. Suuçtu Şelalesi, Uludağ, Uluabat Gölü, Irgandı Köprüsü, merkezde bulunan Ulu Camii, Tirilye, Zafer Plaza, Cumhuriyet Caddesi, Bursaspor Timsah Arena Stadyumu Bursayı ziyaret ettiğinizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde bulunmaktadır.

One Response

  1. Haydar Haziran 21, 2020

Leave a Reply