Çoçuklarda teknoloji bağımlılığı

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı


Gelişen teknoloji hayatı sadece büyük yaştaki insanları etkilemiyor. Artık çocuk ve ergenlikteki insanlar bile bu bağımlılığa yakalanabiliyor.

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı 2 yaş altındaki çocuklarda bile görülmeye başlandı. Bu bağımlılık sadece televizyon bağımlılığı değil akıllı telefon bağımlılığına doğruda ilerlemeye başladı hatta çoktan oluştu bile diyebiliriz. 2 yaşından küçük çocukların teknolojik aletlere çok yakın olması gerçekten çok büyük bir sorun. Bu sorun belli yaşlara kadar hissedilmese de ileri ki yaşlarda çocukta zihinsel olarak eksiklikler olabilir. Okul öncesi çocuklar içinse onlara teknolojiyi keşfetme şansı verilmelidir ve onun zihinsel olarak gelişimini sağlayacak oyun, web sitesi, uygulamalarda günlük en fazla yarım saat hak tanınmalıdır.

İlkokul 1-4 arasındaki öğrenciler içinse yine aynı şekilde benzer içeriklerde ve okul ödevleri için günlük 45 dakika hak tanınmalıdır. İlerleyen ilkokul yıllarında son 2 yıla gelmediği sürece sosyal medyaya yaklaşımı sınırlandırılmalıdır. Bu sınırlandırma asla yasaklama olmamalıdır. Çocukların hayalleri o yönde gelişebilir fakat bu gelişimin yanlış olmaması amacıyla aile denetiminde kullanıma izin verilmelidir. Lise yıllarında ise çocuklar artık zihinsel olarak olgunlaştığı için daha az denetime alınmalı fakat okul günleri asla çok esnek olunmamalı. Okul günlerinde ders tekrarı yaptığı takdirde 2 saat kullanım uygundur. Bu arada unutmadan söyleyeyim. Çocuklarınıza mutlaka küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırın. Böylece ileride teknolojiye olan ilgili belli mesafede olur ve okuduğu kitaplar daha yararlı kitaplar olur.

Bağımlılık aşamasına geçmiş çocuklar için ne yapılmalı ?

• Çocuğunuz sosyal medya kullanarak arkadaşlıkla ediniyorsa bu konuda çok dikkatli olun. Karşı taraftaki kişi gerçek olmayabilir veya sapık birisi olabilir. Bu yüzden çocuklarınızın akranlarıyla gerçek hayatta sosyalleşmesini sağlayın.
• Kitap okuma alışkanlığı kazandırın.
• Çocuklarınızı spora teşvik edin. Spor dalını çocuğa bırakın seçimi siz yapmayın veya zorlamayın.
• Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkileri gelişmişse buna karşı çıkmayın aksine onu destekleyecek aktivetelerde bulunun. Örneğin belli zamanlarda ailelerin evinde toplanıp sohbet edilebilir.
• Çocuklarınızın oyun oynamasına kızmayın. Oyun insanların zekasını geliştirir ve hayal dünyasını genişletir. Fakat oynadığı oyunlara dikkat edin. Gerekirse bir uzmandan destek alın.

One Response

  1. Halim Sayım Haziran 21, 2020

Leave a Reply