Eski bilgisayar

Eski bilgisayarımı ne yapabilirim?


Aslında konuya tam girmeden önce tavsiyem, durumu zor olan öğrenci veya okula bağış yapabilirsiniz. Özellikle de köy okullarına. Tabi her şey sizlerin elinde, eğer ki lazım olur derseniz sizlere bir kaç bilgi vereyim.

Bilgisayar kullanıcıları olarak eski tip bilgisayarlara sahip olan yani donanım özellikleri düşük bilgisayarları olan kullanıcıların sayısı oldukça fazladır. Bu tip bilgisayarlar kullanıcılara yeterli verim alamama, programların doğru ve düzgün bir şekilde çalışamaması, çeşitli sürücülerin doğru bir şekilde yüklenememesi gibi birçok problemler oluşturmaktalar.

Bu tarz sorunların birer çözümlerinin olduğunu, eski ve gereksiz bilgisayar diyerek geçmemiz gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Eğer sistemlerinizden doğru bir şekilde verim alamıyor ve bilgisayarınız ile aranız hiçte iyi değil ise ona iyi bir şekilde bakmıyorsunuz demektir. Şimdi ise bilgisayarlarınıza nasıl bakmanız gerektiğini açıklayacağız.


Eski Tip Bilgisayarları Nasıl Kullanabiliriz?

Eski tip sistemlerde önemli olan birçok detaylar bulunmaktadır. Eğer bilgisayarınızı sık bir şekilde kullanıyorsanız, sürekli olarak çeşitli dosyalar veriler oluşturarak siliyorsanız bu verileriniz tam anlamı ile silinmemekte ve hard diskiniz içerisinde parçalar halinde çeşitli bölgelere kayıt olmaktadırlar. Ayrıca düzensiz dosya yüklemeleri sonucunda da yine bu tarz bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden mutlaka disk birleştirici özelliğini kullanmalısınız. Disk birleştirici özelliği sayesinde parçalanmış gereksiz verileri rahatlıkla birleştirebilirsiniz.

Sürücülerim doğru çalışmıyor ne yapmalıyım?

Eğer sisteminizde yüklü olan çeşitli sürücüler doğru bir şekilde işlevlerini yerine getiremiyorsalar mutlaka işletim sisteminizi donanımınızın yeterli olabileceği bir işletim sistemine yükseltmelisiniz. Örneğin Windows 95 kullanıyorsanız veya 98 kullanıyorsanız XP’ye geçmeli, XP kullanıyorsanız Windows 7 işletim sistemine geçmelisiniz.


Yedeklemelerinizi Mutlaka Yapın!


Bilgisayarlarınızı hiçbir şekilde çökmeyeceklerini düşünmemelisiniz. Bu sistemler bazı durumlarda kolay bir şekilde çökebilir ve bozulabilirler. Böyle bir durumda da çok önemli olan çeşitli verileriniz kaybolabilir. Dosyalarımı farklı bir diske yedeklemeli miyim? Önemli olan çeşitli dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, verilerinizi mutlaka yedeklemelisiniz. Yedekleme yaptığınız zaman bilgisayarınız çeşitli problemlerden dolayı çökse, bozulsa bile yedeklerinizi diğer diskten tekrar eski diskinize yedekleyebilirsiniz. Bu şekilde de mağdur olmazsanız. Ayrıca önemli bir püf nokta var ki kasanızı belirli periyotlar dahilinde mutlaka temizlemelisiniz. Çünkü bilgisayarınız çeşitli zamanlarda sürekli olarak toz ve kiri içlerine hapsederler. Bu yüzden de temizlik mutlaka şarttır.

One Response

  1. Celal Gül Haziran 21, 2020

Leave a Reply