İzmir

İzmir Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye’nin her bir köşesi ayrı güzellikte ve farklı zenginlikte kuşatılmıştır. Ege Bölgesinde yer alan deniz kıyısında kurulmuş, liman ve fuar şehri olarak bilinen İzmir hem şehir merkezi hem de çevresinde gezip görülecek bir çok yere sahip büyük illerden bir tanesidir. Her bir köşesinden bahsetmek mümkün olmasa da gezip görmenizin önerilebileceği bir kaç güzel yer ve hakkında bilgi verilebilir. İzmir gezilecek görülecek yerler konulu yazımıza şimdi başlıyoruz.

Kordon Boyu / Alsancak

Denizin kıyısında uzanan yeşil çimler üzerinde serilip eş dost arkadaşlarla muhabbetin keyfine varılacağı, mis gibi deniz kokusunun doyasıya içinize çekilip gün batımının büyüsüyle izlenebileceği eşsiz bir güzelliktir kordon boyu. İzmir de yaşayıp bu çimenlerde vakit geçirmeyen yoktur diye düşünürken henüz yolu kordondan geçmeyenlere mutlaka uğraması tavsiye edilmektedir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir şehir merkezi Konak’ta yer alan tarihi bir yapıttır İzmir Saat Kulesi. 1900 lü yılların başında Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 25 metre boyunda, altında dört köşesinde çeşmesiyle İzmir sevenleri serinleten ilk günkü güzelliğini yitirmemiş bir yapıttır. Gündüz kalabalığın kargaşanın içinde güzel bir buluşma noktası olurken gece ışıl ışıl parıltısıyla görülmesi gereken yerlerden biridir.

Tarihi Asansör Binası

Asıl yapılma nedeni tarihe bakıldığında ulaşım sıkıntısıdır. Birbiriyle arasında çok fazla mesafe bulunan iki caddenin arasındaki farkı daha kısa sürede inip çıkabilmek düşüncesiyle yaptırıldığı bilinmektedir. Şimdiki günlerde kullanımı ücretsiz olan bu tarihi yapının en üst katında güzel bir restoran bulunmakta ve güzel manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Her daim kalabalık olan her türlü ihtiyacın karşılanabileceği, fiyat olarak ta cazip bir çarşıdır. Alışverişin yanında güzel tatlar da tadabileceğiniz mola noktaları da mevcuttur.

Konak İskelesi

Karşıyaka’ya geçiş için ulaşım merkezide olan iskele meydanı, etrafında bulunan oturup keyifle vakit geçirilebilecek mekanlara da sahiptir. Karşıyaka’da da Konak iskelesinde de karşılaşılabilecek faytonlarla tur atma keyfini yaşamanız kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Gezip görülmesi önerilen yerler dışında şehir merkezi ve de çevresinde bulunan bir çok müze, ören yeri ve antik kentle karşılaşılmakta, yeşil ve mavinin şahane buluşma noktalarında huzur dolu geziler yapılabilmektedir.

Leave a Reply