Nasıl Biri Olmamalısınız

İletişim çok önemli bir husustur. Eğer iletişiminiz çok iyi ise özel hayatınızda , arkadaş ortamında , iş hayatında ve bir çok yerde söz sahibi olabilir ve liderlik yapabilirsiniz. Az sonra size anlatacağım hususlarda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu özellikler iletişim hayatınızda sizi yükseltebilir ve girdiğiniz ortamlarda söz sahibi , başarılı insanlar olabilirsiniz. Sakın Şöyle Biri Olmayın

Sakın Şöyle Biri Olmayın

1.ÇEKİNGEN: Kuvvetsiz tokalaşma , salonun uzak köşesinde konuşlanma, göz önünde olmama çabası o kişiyi özgüvensiz yapar ve amacınız dikkat çekmemek olsada en büyük dikkati siz çekersiniz ve küçük görünürsünüz.

2.PAÇAYA YAPIŞAN: Paçaya yapışan tipler, tanıştıkları ilk kişinin hayat boyunca en iyi arkadaşları olacaklarını sanan , içine kapanık ve sağlıksız bir şekilde bağlılık kuran kişilerdir. Bir ortama girdiğinde , bir şeyler yaptıklarında korkudan en yakın arkadaşını(!) takip ederler. Çok sayıda farklı insan ve düşünce tanıma fırsatı olmasına rağmen bu fırsatları değerlendiremez. Bu gibi insanlarla ilişki kurmak için önünüzde uzun bir süre var. Ne kadar çok kişiyle çarpışırsanız o kadar kardır.

3.ÜNLÜ TAKİPÇİSİ: Bu gibiler, etkinlikteki en önemli kişiyle tanışabilmek için bütün enerjilerini harcarlar. Tanışmak istedikleri kişi etkinlikteki en önemli kişi ise adım adım peşinde olacaklardır. Bir keresinde genç bir arkadaşım Kenan Sofuoğlunun konuşmasını dinlemeye gitmişti. Döndüğünde çok heycanlıydı. Kenan Sofuoğlu ile tokalaşmak ve imzalı fotoğrafını almak için 45 dakika beklemişti.

Sordum : Bu tokalaşma sana ne kazandırdı?

Cevap ahmakça idi : ” Çevreme Kenan ile tokalaştığımı söyleyebilirim” dedi. Kenan sadece onunla tokalaşmayı hatırlayacak başka bir şey hatırlamayacak.Tokalaşmak yerine , “Kendisiyle konuşabileceğin ve seni hatırlayacak biriyle tanışman daha iyi olmaz mıydı ?” diye sordum.

Bunları yapmak yerine arkadaşım tokalaşma ve elinde bir fotoğrafla geriye döndü. Hiçbir kar elde edemedi.

4.YAPMACIK TİP: En kısa sürede en çok zararı nasıl alırım diyorsanız , yapmacılık en iyi yöntemdir.Yapmacılığı bir kenara bırakıp  Bill Clinton gibi davranmak en iyisi. Biriyle otuz saniye geçirecekseniz, otuz saniye içinde en samimi ve sıcak geçmesi için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir. En kısa sürede en çok yararı nasıl sağlarım diyorsanız bu yöntem en iyisidir.

5. KARTVİZİT TOPLAYICI / DAĞITICI: Bu tipler, sanki arkasında kanserin çaresi , dünyayı kurtarma çözümü varmışcasına kartvizitlerini ona buna dağıtırlar. Tanışma işlemini başarıyla yaparsanız hem küçük düşmeyecek ve bağlı kalmayacaksınız ve üzerinde kişi adları , telefon numaraları olan bir kağıt parçasına ihtiyacınız kalmayacak.

Sakın Şöyle Biri Olmayın yazısındaki konu başlıkları sizi daha iyi bir iletişimci yapabilir. Konu başlıklarına dikkat ederek iletişiminizi geliştirebilirsiniz.

Leave a Reply