Smart Tv

Smart TV alırken nelere dikkat edilmeli ?

Merhaba değerli okurlar, bu makalemizde Smart TV alırken hangi özelliklere, hangi detaylara dikkat edilmeli bunları konu alacağız. Aynı zamanda gerekli teknik bilgileri de sizlere aktaracağım.

Teknoloji ile birlikte hızla gelişen Smart TV’lere gün geçtikçe yeni özellikler ekleniyor, teknoloji ile uyum içerisinde çalışan Smart TV’ler Wİ-Fİ, dâhili uydu alıcısı, LED aydınlatma, bluetooth , 3D, çözünürlük gibi birçok donanımsal fonksiyon barındırıyor. Smart TV satın alırken bu gibi donanımları ve yazılımları göz önünde bulundurarak satın almalıyız. Smart TV’ler internete bağlanma, telefonunuzu bağlayıp görüntü paylaşımı, müzik, video medyaları oynatma gibi birçok işlevi sizlere sunmaktadır.


SMART TV ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 6 MADDE

 1. BÜTÇEYE GÖRE ÖZELLİK YAPILANDIRMASI
 2. Öncelik ile aldığınız televizyonun hangi özelliğini kullanacaksınız bunu belirleyin, örneğin sadece uydu kanallarını izlemek için bir televizyon alacaksınız fazla para ödeyerek internette gezinme veya medya oynatıcı özelliğine sahip bir Smart TV almanıza gerek yok, normal bir LCD televizyon işinizi görecektir. Başka bir örnek verecek olursam evinizde internet kullanmıyorsanız USB Bellek ile fotoğraf, video, müzik gibi medyaları daha çok kullanacaksanız internete bağlanma özelliğine sahip bir Smart TV almanız bütçenize 600-700 TL fiyat fazlalığı demektir bunun yerine medya oynatıcı özelliğine sahip bir Smart TV almanız bütçeniz açısından uygun olacaktır. Tek bir özellik bile bütçenize olumlu olumsuz etkilemekte, kullanmadığınız özelliğe para ödemeyin.
 3. EKRAN-ÇÖZÜNÜRLÜK Eski nesil plazma ekranların yerine önce LCD ekranlar daha sonra LED ekranlar gelmiştir. Son olarak fiyatı ve görüntü kalitesi oldukça yüksek olan KODAK şirketi tarafından geliştirilen 4K OLED(organik ışık-organik LED) ekranlar karşımıza çıkmakta eğer ki OLED ekrana sahip bir Smart TV alacaksanız 6000-7000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmekte. Daha uygun fiyatlı ve elektrik tasarruflu LED TV’leri tercih etmenizi öneririm, görüntü kalitesi açısından çokça da tercih edilmekte, eğer ki bütçem kısıtlı diyorsanız da LCD TV’ler daha uygun fiyatlı olup görüntü kalitesi açısından LED TV’lere yakındır. Çözünürlük konusuna gelecek olursak HD, FULL HD,4k gibi çözünürlükler bulunmakta benim tercihim FULL HD ekrandan yana olacaktır eğer ki bütçe sıkıntınız yok ise 4K çözünürlükteki ekranlara o zaman yönelmenizi öneririm aynı şekilde 3D teknolojisini de bütçe sıkıntınız yok ise tercih edin. FULL HD ile 4K çözünürlük arasında ortalama 1500-2000 TL fiyat farkı vardır.
 4. SESHOPARLÖR SİSTEMİ Eğer ki harici olarak bir ses sisteminiz yok ise Smart TV’ler de dahili ses teknolojisi oldukça önemlidir. STEREO  ses sistemine sahip bir televizyon almak yerine SURROUND ses sistemine sahip bir Smart TV almanızı öneririm.
  ♦ Peki SURROUND nedir ? ;   Film vs. izlerken sesler daha kaliteli ve izleyiciyi içerisine alan bir ses sistemidir daha canlı sesler ve sanki olayın içerindeymiş hissi vermektedir.
  Eğer ki bir sinema sisteminiz yok ise tercihiniz SURROUND’ dan yana olsun.
 5. BLUETOOTH & Wİ-Fİ KABLOSUZ BAĞLANTILAR Yine bütçenize ve kullanımınıza göre tercih edeceğiniz özelliklerden biri. Eğer ki Wİ-Fİ kullanmıyorum Ethernet kablosu kullanıyorum diyorsanız Wİ-Fİ özelliğini barındırması bütçenizi olumsuz etkileyecektir. Ancak Wİ-Fİ  günümüzde yaygınlaşmış bir teknoloji kablo kirliğinin önüne geçmek için Smart TV’nizi internete bağlanmasını sağlayacak alternatif yöntemlerden biridir tercih listenize eklemelisiniz. Bir diğeri ise BLUETOOTH bu özelliğin Wİ-Fİ kadar gerekli olduğunu düşünmüyorum ama BLUETOOTH teknolojisi pahalı bir teknoloji olmadığı için bütçenize etki etmeyecektir.
 6. DAHİLİ UYDU ALICI 2015 yılından sonra piyasaya sürülen Smart TV’lerin çoğu içerisinde dâhili uydusunu barındırmaktadır. Yani televizyona ek olarak bir uydu alıcısı bağlamaya gerek duyulmadan tek kumanda ile televizyon içerisindeki uydu kullanılmaktadır. Bu özellik ise kesinlikle TV alırken bulunması gereken bir özelliktir.
 7. GİRİŞLER(USB-LAN-HDMI) Dikkat edilmesi gereken maddelerden bir tanesi de  kablo ve harici cihaz girişleri. HDMI, USB, VGA gibi girişler dikkat edilmesi gereken önemli girişlerdir bunların yanı sıra LAN ve 3,5 mm JAK girişi de kolaylık sağlayacaktır.Eğer ki düşük bütçeniz var ise standart bir TV alarak son zamanlar da gündemde olan ANDROID TV BOX ile standart TV’nizi daha uygun bir fiyata Smart TV’ye dönüştürebilirsiniz.

Leave a Reply