Yüzme Ekipmanları

Yüzme Ekipmanları Nedir?

Yüzme, son zamanların en iyi popüler spor dalları arasında yer alıyor. Yeni yüzme öğrenmeye başlamış kişiler, yüzme konusunda kendilerine gerekli olan ekipmanları merak etmektedirler. Bu yazımız içerisinde hem sizin için hem de yüzmeye yeni başlayacak çocuklarınız için yüzme ekipmanları önerisinde bulunmaya çalışacağız.

Mayo / Bikini

Yüzmeye yeni başlayan kadınlar, tercihlerine göre ya mayo ya da bikini ile, erkekler ise şort ya da mayo ile hem denizde hem de havuzda rahatlıkla yüzebilirler. Giyeceğiniz modele karar verme özelliği tamamen size aittir. Rahatlığı ön planda olan modelleri tercih ederek yüzme için olan özel modelleri tercih edebilirsiniz.

Bone

Artık kapalı havuzlarda yüzmek isteyen kişilerin bone takmaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk, sağlığı ön planda tutarak havuz içerisine saç dökülmesinin önüne geçmek içindir. Aynı zamanda saçların yapısal olarak korunmasına olanak sağlayan bone, muhakkak bulunması gereken yüzme ekipmanları arasında yer almaktadır.

Yüzücü Gözlüğü

Genellikle yüzme öğrenme antremanları kapalı havuzlar içerisinde yapıldığından dolayı yine sağlığınızı ön planda tutmak için yüzücü gözlüğüne ihtiyacınız olacaktır. Havuz içerisinde bulunan klora karşı göz sağlığınızı koruyabilmek, yüzerken gözünüzü açık tutabilmek için yüzücü gözlüğü almanızı öneririz.

Kulak Tıkacı

Yazımız içerisinde yer alan yüzme ekipmanları genel olarak havuz içerisinde yapılan yüzmeler için gösterilse de denizde yapılan yüzmeler için de uygundur. Kulak tıkacı, kulaklara su kaçmasını önlediği gibi basınç nedeni ile oluşması muhtemel kulak ağrılarının da önüne geçmektedir. Özellikle yeni başlayan kişilerin kesinlikle alması gereken yüzme ekipmanları arasında yer almakta.

Yüzücü Tahtası

Yeni yüzme öğrenen kişilerin kol, bacak egzersizleri yaparken kullanabilmeleri için gerekli olan yüzücü tahtası, suya batmadan yüzücüleri yüzme bilmeye kişilerin su üstünde kalabilmelerini sağlıyor. Özellikle çocukların su içerisinde kendilerini güvende hissedebilmeleri için oldukça gereklidir.

Terlik, Havlu

Sağlık açısından gerekli olan bir diğer ekipmanlar ise terlik ve havlu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kapalı havuzlar içerisinde toplu kullanıma ait terlik ve havlu kullanımından kesinlikle kaçınmanızı öneririz. Aksi halde bazı hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilir, uzun bir süre yüzmeye ara verebilirsiniz.

Leave a Reply